Chirurgia stomatologiczna

Dziedziną stomatologii, która zajmuje się kwestiami ekstrakcji (czyli usuwania zębów) oraz bardziej skomplikowanymi zabiegami operacyjnymi jamy ustnej jest chirurgia stomatologiczna.

Ekstrakcje zębów

Czym jest ekstrakcja?

Następuje wtedy, gdy nie ma już możliwości leczenia zachowawczego, endodontycznego, protetycznego czy periodontologicznego. Polega ona na usunięciu zęba. Usuwamy zęby również ze wskazań ortodontycznych czy kardiologicznych.

Usunięcie zęba mądrości

Przysłowiowe ósemki potrafią przysporzyć czasem wielu kłopotów. Dlatego często koniecznym jest ich usunięcie. Mamy w tych zabiegach doświadczenie i wykonujemy je ze szczególną delikatnością.

Wskazania do usunięcia zęba mądrości
  • ból i powracający stan zapalny,
  • próchnica zębów,
  • brak miejsca na ząb,
  • ropień, zgorzel lub torbiel zębopochodna,
  • częściowe wyrżnięcie zęba,
  • całkowite zatrzymanie zęba,
  • leczenie ortodontyczne.
Sprawdź aktualne ceny usług z zakresu chirurgii stomatologicznej w cenniku.

Zatrzymane zęby mądrości często przysparzają nam wiele problemów. Dolegliwości bólowe, zniszczenie zębów sąsiadujących, wskazania ortodontyczne, brak miejsca w kości żuchwy lub szczęki, nawracające stany zapalne to najczęstsze przyczyny usuwania ósemek. Zdarza się, że o ich obecności dowiadujemy się po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. Nie zawsze należy usuwać ósemki. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym oraz kontrola radiologiczna powinny pomóc w tym, aby uniknąć tego zabiegu.

Najlepszym czasem do usunięcia ósemek jest wiek ok 17-20 roku życia. Rozwój zęba nie jest jeszcze całkowicie zakończony, zęby nie są zniszczone, a zdolności regeneracyjne pacjenta i gojenie przebiega najszybciej.

Przed zabiegiem lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, a następnie wykonuje pantomogram lub tomografię komputerową. Dopiero na podstawie zdjęcia rentgenowskiego stomatolog może sprawdzić położenie korzeni i ocenić czy usunięcie zęba jest niezbędne, jaki jest stopień trudności zabiegu oraz ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych.

Sam zabieg ekstrakcji zębów mądrości trwa około od pół do godziny, jest bezbolesny dzięki znieczuleniu miejscowemu. Rana powstała po wyrwaniu ósemki jest zabezpieczana szwami, które usuwane są po 7 dniach. Po zabiegu pacjentowi udzielane są wskazówki dotyczące opieki nad raną.

Należy pamiętać o dokładnej higienie jamy ustnej. Bardzo ważne jest także, aby przed zabiegiem zjeść posiłek, ponieważ dwie godziny po zabiegu nie wolno spożywać twardych i ciepłych pokarmów. W trakcie rekonwalescencji dobrze zrezygnować z aktywności fizycznej, która może wzmagać ból. Palacze tytoniu powinni unikać papierosów i innych podobnych używek co najmniej 12 godzin przed zabiegiem.

Zabiegi regeneracyjne wykorzystywane w implantologii

Stomatologiczna regeneracja kości to procedury dedykowane przede wszystkim pacjentom z problemem atrofii kostnej, a więc przeważnie osobom po ekstrakcjach zębów. Atrofia, czyli zanik kostny, jest naturalnym zjawiskiem w organizmie człowieka. Jeżeli po usunięciu zęba w najbliższym czasie nie dokona się uzupełnienia implantologicznego, kość szczęki lub żuchwy w miejscu luki po zębie nie będzie w żaden sposób stymulowana i zacznie stopniowo zanikać. Atrofia jest wynikiem braku obciążenia mechanicznego kości podczas przeżuwania pokarmów.

Trudne warunki do wprowadzania implantów w bocznym odcinku szczęki występują stosunkowo często. Jest to spowodowane szybkim zanikiem kości po usunięciu zęba. Po analizie badania tomografii komputerowej okazuje się, że ta anatomiczna, pusta przestrzeń znajduje się bardzo blisko jamy ustnej i wszczepienie implantów o odpowiedniej długości oraz szerokości dla ich utrzymania jest niemożliwe. W takiej sytuacji chirurg stomatologiczny wprowadza materiał kościozastępczy pod błonę śluzową wyściełającą zatokę szczękową. Po okresie regeneracji kości możliwe jest przeprowadzenie zabiegu wszczepienia implantu.

Ostateczną decyzje na temat kwalifikacji pacjenta do zabiegu oraz rodzaju wykonywanego zabiegu regeneracyjnego podejmuje chirurg stomatolog.

Istotnym ograniczeniem leczenia implantoprotetycznego jest zbyt mała wysokość i szerokość kości szczęki i żuchwy. Wynika to z tego, że nieużywana kość po utracie zęba dość szybko zanika. Dzięki regeneracji kości możliwe jest wszczepienie implantu zęba oraz jego długotrwałe przetrwanie w jamie ustnej.

Wśród zabiegów stosowanych do odbudowy kości wykorzystujemy:

  • wszczepy bloków kostnych autogennych (kość własna),
  • preparatów obcych genetycznie (allogenicznych) i gatunkowo (ksenogenicznych), materiałów alloplastycznych oraz błon zaporowych, które w procesach sterowanej regeneracji kości mogą być wykorzystywane w chirurgii przedimplantacyjnej.

Skontaktuj się z nami!

W Osteodental zapewniamy kompleksowe leczenie z zakresu stomatologii chirurgicznej. Umów wizytę już dziś, aby skorzystać z naszej opieki stomatologicznej w Radomiu.

Osteodental – ul. Ignacego Paderewskiego 21/4 Radom