Protetyka

Protetyka

Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii, który jest poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie naturalnych zębów lub po ich poważnym uszkodzeniu. W Osteodental wykorzystujemy komputerowe planowanie i nowoczesne metody leczenia, które umożliwiają pacjentom odzyskanie naturalnego, a także pięknego uśmiechu.

Protetyka cyfrowa – projektowanie uśmiechu 

W naszej klinice proponujemy wykonanie odbudowy protetycznej w systemie komputerowym CAD/CAM służącym do projektowania i wykonywania estetycznych koron i mostów. Cyfrowe planowanie uśmiechu oraz rozwiązań protetycznych gwarantuje pacjentom wysoką estetykę, a także precyzyjność prac protetycznych wykonywanych w Osteodental. Niezbędnym urządzeniem, które wykorzystujemy w nowoczesnej protetyce jest skaner wewnątrzustny, który eliminuje pobieranie nieprzyjemnych dla pacjentów wycisków oraz cechuje się wysoką dokładnością.

Jest to sposób projektowania uśmiechu, dzięki zastosowaniu najnowszej technologii. Specjalne oprogramowanie pozwala nam stworzyć cyfrową wizualizację proponowanych zmian estetycznych oraz funkcjonalnych, którą następnie może przedstawić pacjentowi. Dzięki prostemu zobrazowaniu, jesteśmy w stanie w sposób bardzo dostępny przedstawić spodziewane efekty już na etapie planowania leczenia oraz wytłumaczyć krok po kroku na czym będzie ono polegało na każdym z jego etapów.

Symulacja znacznie poprawia komunikację stomatologa z pacjentem, dzięki czemu objaśnianie skomplikowanych zabiegów staje się proste i w pełni zrozumiałe dla osoby badanej.

Podczas pierwszej wizyty wykonujemy skany 3D jamy ustnej przy użyciu skanera wewnątrzustnego oraz sesji fotograficznej uśmiechu. Umożliwia to lekarzowi oraz technikowi przeprowadzenie szczegółowej analizy uśmiechu i twarzy. Co więcej, zbieramy informacje od pacjenta na temat oczekiwań i wyobrażeń dotyczących przyszłego uśmiechu. Na podstawie tej wizyty projektujemy model uśmiechu dopasowany do Twoich potrzeb.

przebieg 1 wizyty protetyka

Podczas tej wizyty, projekt nowego uśmiechu „przymierzamy” w jamie ustnej pacjenta przy użyciu tymczasowego materiału. Pacjent może zobaczyć i ocenić przybliżony końcowy efekt przed rozpoczęciem leczenia. Ponownie wykonujemy sesję fotograficzną w celu porównania zdjęć przed i po, aby pacjent mógł realnie ocenić zaistniałą zmianę. Prezentujemy również plan leczenia uwzględniający jego etapy i wstępny kosztorys.

Rodzaje uzupełnień protetycznych

W protetyce stomatologicznej istnieją dwa główne rodzaje uzupełnień protetycznych: stałe i ruchome. Stałe są trwale zamocowane do pozostałych zębów lub implantów. Uzupełnienia ruchome można w każdej chwili wyjąć. W niektórych przypadkach stosuje się połączenie obu tych rozwiązań.

Stałe uzupełnienia protetyczne
 

Licówki wykonujemy z wysoce estetycznego materiału, co sprawia, że zęby nabierają naturalnego wyglądu. Poziom ingerencji w tkanki zęba jest niewielki lub w ogóle nie jest potrzebny. Na ząb naklejamy cienki pasek porcelany z jego przedniej strony, a od tyłu pozostaje nienaruszony. Licówki porcelanowe i cyrkonowe stosujemy w przypadkach przebarwień, konieczności zmiany kształtu i długości zęba, nadaniu bielszego koloru lub w celu domknięcia diastem.

W momencie, w którym dochodzi do rozległego zniszczenia korony zęba, korony protetyczne zapewniają odbudowę zniszczonych tkanek w sposób estetyczny i trwały. Pozwalają także na całkowite odtworzenie pierwotnych funkcji zęba. W odcinku bocznym najczęściej wykonujemy korony cyrkonowe ze względu na ich wytrzymałość. Natomiast w odcinku przednim oferujemy korony porcelanowe Emax charakteryzujące się najwyższą estetyką.

Mosty cyrkonowe lub te, które są umieszczone na podbudowie metalowej zalecamy w przypadku utraty jednego lub kilku zębów zlokalizowanych obok siebie. Pozwalają na uzupełnienie luki po brakującym zębie. Zbudowane są z połączonych ze sobą koron (ich ilość jest zależna od ilości brakujących zębów). Te rozwiązania stosujemy, jeżeli nie ma możliwości wykonania implantu w miejscu brakującego zęba. Należy pamiętać, że mosty są uzupełnieniami wykorzystującymi sąsiadujące zęby co powoduje, zwiększenie ich obciążenia oraz zużycie. Naszym pacjentom zalecamy, uzupełnianie braków pracami protetycznymi na implantach. Takie rozwiązanie pozwala zrezygnować ze szlifowania zębów.

Korony przytwierdzamy do implantu za pomocą precyzyjnego elementu nazywanego łącznikiem, przykręcanego mikrośrubą. Jest on wykonany za pomocą technologii komputerowej, ponieważ jego połączenie z implantem oraz koroną musi zapewniać maksymalną dokładność i wytrzymałość. Najbardziej biokompatybilnym materiałem, z którego wykonujemy korony na implantach jest cyrkon. Zapewnia on idealną higienę wokół implantu oraz jego długą żywotność.

W przypadku większej ilości brakujących zębów lub nawet całkowitym braku uzębienia możliwe jest odtworzenie pełnego uzębienia przy pomocy mostów przytwierdzonych na implantach. Są one oparte na 4 lub 6 implantach. Jest to uzupełnienie przykręcane, które w bardzo estetyczny, komfortowy i nieodróżniający od naturalnych zębów odbudowuje utracone zęby.

To unieruchomione na 2 lub 4 implantach uzupełnienie protetyczne znacznie poprawia jakość życia pacjentów, którzy nie posiadają uzębienia. Jest to estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie. Zapewnia utrzymanie protezy na swoim miejscu.

Ostatecznie o liczbie implantów wskazanych do prawidłowej stabilizacji protezy w danym przypadku decyduje lekarz. Jest to związane z ogólnym stanem kości pacjenta.

W Osteodental do mocowania protez ruchomych na implantach używamy systemu LOCATOR, koron teleskopowych oraz belek protetycznych.

To unieruchomione na 2 lub 4 implantach uzupełnienie protetyczne znacznie poprawia jakość życia pacjentów, którzy nie posiadają uzębienia. Jest to estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie. Zapewnia ono utrzymanie protezy na swoim miejscu.

Ostatecznie o liczbie implantów wskazanych do prawidłowej stabilizacji protezy w danym przypadku decyduje lekarz. Jest to związane z ogólnym stanem kości pacjenta.

W Osteodental do mocowania protez ruchomych na implantach używamy systemu LOCATOR, koron teleskopowych oraz belek protetycznych.

Kiedy stosuje się ruchome uzupełnienia protetyczne?

W tych przypadkach, w których niemożliwe jest wykonanie stałych uzupełnień, wykonujemy protezy ruchome: nowoczesne protezy szkieletowe, protezy akrylowe lub elastyczne.

Sprawdź aktualne ceny usług z zakresu protetyki w cenniku.

Skontaktuj się z nami!

W Osteodental zapewniamy  nowoczesne metody leczenia z zakresu protetyki. Umów wizytę już dziś, aby skorzystać z naszej opieki stomatologicznej w Radomiu. 

Osteodental – ul. Ignacego Paderewskiego 21/4 Radom